‘Kale’de coşku

admin

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde yeniden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak açıklanan Uğur İbrahim Altay, Konya şehir merkezine girdiği anda büyük bir coşkuyla karşılandı.

“Kale”de değişim yok! Hiç kuşkusuz Konya, AK Parti’nin kalesi. Aynı zamanda dünyanın belediyecilikte takip ettiği bir kent. Hep derim başarı bir ekip işidir diye. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin çok ama çok iyi bir ekibi var. Her alanda da işinin ehli kişiler belediyede görev yapıyor. Bu da başarıyı getiriyor. Ankara’da Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık açıklamasından sonra soluğu Konya’da alan Başkan Altay, kentte coşkuyla karşılandı. Ayağının tozuyla AK Parti Konya İl Başkanlığı’na gitti ve kısa bir konuşma yaptı.

İlk günkü aşkla

Başkan Altay, böyle önemli bir görevde kendilerine güvenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek konuşmasına başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde, ilk günkü aşkla, 15 yıllık tecrübeyle kadim şehir Konya’ya hizmet edeceklerini kaydeden Başkan Altay şöyle devam etti: “Ayrıca Cumhur İttifakı’nın Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye de teşekkür ediyorum. Bu yolculuğa çıktığımız günden itibaren değerli İl Başkanı’mız Hasan Angı ve il yönetiminin her daim desteklerini gördük. Kendisine teşekkür ediyorum. Yine Kadın Kolları Başkanı’mızın şahsında yönetimine, Gençlik Kolları’mızın şahsında tüm yönetimine, ilçe belediye başkanlarımıza, ilçe başkanlarımıza, ilçe kadın ve gençlik kolları başkanlarımıza, mahalle başkanlarımıza, belediye başkanı arkadaşlarımıza ve milletvekillerimize bize gösterdikleri güven ve destekten dolayı teşekkür ediyorum.”

Dünyaya anlattık

Konya’nın, birlik ve beraberliğin şehri olduğunu vurgulayarak konuşmasını sürdüren Başkan Altay, şunları söyledi: “Konya, Hazreti Mevlânâ’nın şehri. Konya, Selçuklu’nun Darü’l-mülkü. Bu kadim şehre hizmet etmek bize nasip olduğu için ne kadar şükretsek azdır. Elhamdülillah 15 yıl boyunca bu şehre hizmet etmek nasip oldu. 9 yıl Selçuklu Belediye Başkanlığım döneminde şehrimize önemli hizmetlerde bulunduk. Sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tensipleri ve Konya halkının desteğiyle 6 yıldır Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini şerefle ve onurla yürütüyorum. İnsan hayatının önemli dönüm noktaları vardır. 22 Ocak 2009’da başladığımız bu yolculukta bugün de hayatımın önemli dönüm noktalarından birisini yaşıyorum. İnşallah bu 15 yıllık birikimle bu kadim şehre yine çok önemli hizmetlerde bulunacağız. 6 yıl boyunca Konya’nın hayallerini gerçekleştirebilmek için çok önemli çalışmalar yaptık. Bugün artık Konya sadece Türkiye’nin değil, dünyanın takip ettiği önemli belediyecilik şehirlerinden birisi oldu. Hem Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hem Dünya Belediyeler Birliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu şehrin hizmetinde bulundum. Özellikle deprem bölgesinde tüm Konyalılar olarak Konya’nın ne kadar büyük bir şehir olduğunu, Konya’da belediyeciliğin ne kadar gelişmiş olduğunu tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya anlatma fırsatımız oldu.”

Kadim şehre hizmet

“Bizim en önemli görevimiz burada yaşayan insanların başını dik tutmak, bizim en önemli görevimiz bu kadim şehre hizmet etmek” diyen Başkan Altay, şunları kaydetti: “İnşallah bu dönemde de Konyalıların desteğiyle yine Konya’mıza önemli hizmetlerde bulunacağımıza canı gönülden inanıyorum. Bir teşekkürüm de sokaklarında doğduğum, büyüdüğüm, çalıştığım, emek verdiğim bu şehrin insanlarına. Konya’nın hangi sokağına gitsek, Konya’nın hangi caddesinde esnaf ziyaret etsek, Konya’nın 31 ilçesinden hangisini ziyarete gitsek her zaman çok büyük coşkuyla, çok büyük bir sevgiyle, çok büyük bir muhabbetle karşılaştık. Allah tüm Konyalılardan razı olsun. Desteğiniz, duanız bizlerle birlikte olsun inşallah.”

‘Söz verdik’

Aday tanıtım programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konya’dan beklentisinden bahseden Başkan Altay, “Konya her zaman bizi taçlandırdı, inşallah bu seçimde de gereğini yapacaktır diye ifade etti. Biz de sayın bakanlarımız, il başkanımız ve milletvekillerimizle birlikte ona, ‘Konya’da girilmedik sokak, ziyaret edilmedik ev kalmayacak ve Konya yine gereğini yapacak’ diye söz verdik. İnşallah Konya bizi mahcup etmeyecek ve Cumhur İttifakı’nın en yüksek desteğini alan il olarak bizi gururlandıracak. İnşallah ‘güçlü Konya için bir adıma daha diyerek’ yola çıkıyoruz. Hayırlı, uğur olsun” diye konuştu.

Mevcut başkanlarla devam kararı

AK Parti’nin hafta sonu Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği aday tanıtım toplantısını takip ettim. İstanbul’un 39 ilçesinin zaten 24’ünü AK Parti’li belediye başkanları yönetiyordu. Bu 24 ilçe belediye başkanından sadece 3’ünde değişim oldu. Sadece Silivri ve Beşiktaş’ta MHP’li aday tercih edildi. Aslında İstanbul’u kazanmak için AK Parti risk almadı diyebiliriz. Üç dönem kuralına takılan belediye başkanları için de esneklik sağlanmış oldu.

Türkiye Yüzyılı’nın eşiğinde Cumhuriyeti’mizin 100. Yılında “Yeniden İstanbul” diyen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçime 70 gün kala İstanbul’un 39 ilçe adaylarını açıklayıp İstanbul için startı verdi. Derler ya “Erken kalkan yol alır” Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının arasında, “Bahçelievler, oyları sandıkları patlatacak mıyız?” diye salona seslendi. Özellikle Bağcılar Belediye Başkanı’ndan bir rekor istediğini ifade etti. Ardından da sahneden iner inmez görüştüğüm Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, yüzde 65’in üzerinde bir oy alacağını ifade etti. Aynı şekilde konuştuğum Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır da 70 gün boyunca gece gündüz çalışarak sandıkları patlatacağını söyledi.

Bayrampaşa’ya kadın aday

Mevcut açıklanan arasında şaşırdığım tek ilçe Başakşehir oldu. Son 5 yılda Başakşehir’den çok fazla şikâyet aldım. Memnuniyet oranları düşük olmasına rağmen partinin risk alınarak bir dönem daha mevcut Başkan Yasin Kartoğlu’nu aday gösterilmesine çok şaşırdım. Bayrampaşa, Arnavutköy ve Sultanbeyli’deki belediye başkanlarının yerine başka isimler aday gösterilirken Bayrampaşa’da kadın aday gösterilmesiyle salonda gözler Bayrampaşa Belediye Başkan adayı İlknur Kovaç Bayraktar’a çevrildi. Şimdi gözler CHP’de. Bakalım CHP ne zaman İstanbul ilçe adaylarını açıklayacak kaçı kadın aday olacak?

ANALİZ

Taşlar yerine oturuyor!

Ankara’da geçen hafta düzenlenen aday tanıtım toplantısındaydım. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda, Ankara ve İzmir’in de olduğu 17’si büyükşehir toplamda 48 belediye başkan adayını açıkladı. 10 kentte mevcut belediye başkanları yeniden aday gösterilmedi. Değişen büyükşehir belediyelerinden ikisinin deprem bölgesi olması dikkatimi çekti. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yerine AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel tercih edilirken, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yerine de parti İstanbul Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Sami Er’i aday gösterdi. Sami Bey’in hem Malatya doğumlu olması hem de uzun süre TOKİ ve Emlak Konut’ta görev yapması sebebiyle alınmış bir karar olduğunu düşünüyorum.

Adana kazandı

Daha iki hafta önceki yazımda da belirtmiştim: Adana en çok seyahat ettiğim kentlerinden biri. Uzun yıllardır kentte en ufak bir değişime rastlamadım.  Dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü, 2019 yerel seçimlerde kaybedince CHP’li Adana Büyükşehir Başkanı Zeydan Karalar, koltuğa geçmişti. Bu son beş yılda kent estetiği ve proje anlamında bir değişim olmasa da Zeydan Bey, Adana’da karşılığı olan tanınmış bir kişilik. Bu yüzden CHP’nin tekrar aday gösterdiği Başkan Karalar’ın da karşısındaki adayın çok güçlü, tanınmış ve sevilen bir isim olması gerekiyordu. Bu yüzden AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak açıklanan mevcut Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’den başkası olmazdı diye düşünüyorum. Başkan Kocaispir, Adana’nın en sorunlu ilçesi olan Yüreğir’i kısa zamanda yaşanabilir bir kent haline getirdi. Kente bir estetik kazandırıp çok zor bir kentsel dönüşüme de imzasını attı. Tüm Adana’nın parmakla gösterdiği sevilen sayılan bir siyasetçi. Yediden yetmişe herkesi kucaklayan bir başkan olduğu için eminim ki tüm partilerden ciddi bir oy alacaktır. Tecrübeli Başkan olur da 31 Mart akşamı seçimi kazanırsa hiç şüphesiz birkaç ayda Adana kent estetiğine kavuşacak ve ciddi bir değişim yaşanacaktır.

Antalya’ya dikkat!

Antalya’da, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti’nin Büyükşehir adayı oldu. Tütüncü’nün adaylığıyla birlikte CHP’nin şimdi büyükşehir adayını belirlerken en az iki kere düşünmesi gerek. Antalya benim yakından takip ettiğim bir kent. Turizmin başkentinde, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal da dikkatle izlediğim isimlerden biri. Bir fark yarattığı ortada. Eğer CHP, her dönem farklı bir siyasi partinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandığı Antalya’da bu kez şeytanın bacağını kırmak istiyorsa Uysal’la bir şansı olabilir. Ama mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile devam kararı alacak olursa şimdiden Tütüncü’yü seçimi kazanmış gibi görebiliriz.

Trabzon’a ‘Genç’ başkan

Trabzon’daki değişim bence geç kalınmış bir karardı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun yerine aday gösterilen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, bana göre geç kalınmış bir karar. İki dönemdir Ortahisar’a liderlik eden tecrübeli Başkan’ın 2019’daki seçimlerde Büyükşehir’e aday gösterileceğini düşünüyordum. Çünkü Genç her kesimin sevdiği ve desteklediği bir isim. Ortahisar’daki projeleriyle Trabzon’un kent merkezine nefes aldırdı ve birçok yeri yeni yaşam alanına dönüştürdü. Peş peşe açılan müzelerle, festivallerle, restore edilen yapılarla kültür ve sanata öncelik tanıdı; sosyal alanlara yöneldi; kadın ve çocuklara yönelik projelere, kentin trafiğini rahatlatacak çalışmalara imza attı. Genç, adaylığı açıklandıktan hemen sonra soluğu Trabzon’da aldı ve yeni döneminin yol haritasını anlatan bir basın toplantısı düzenledi. Trabzon’da coşkuyla karşılanan Genç, “Gülcemal projesi, Sanayi sitelerindeki bin 700 esnafın dönüşümü ile yeni sanayi sitesine nakli, Çömlekçi’nin ikinci etabı olmak üzere devam eden bütün projeleri tamamlayacağız. Raylı sistem başta olmak üzere Trabzon’a verilen sözlerin yerine getirilmesi adına gayret edeceğiz” diye konuştu.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol vozol vozol20000.shop vozol10000.shop vozolneon10000.shop vozol12000.shop timeisworth.com
casino casino siteleri